İstanbul Doğalgaz, fosil yakıtlar arasında yer alan ve petrol sınıfı içerisinde yer alan bir gaz karışımıdır. Doğalgazın rengi ve kokusu yoktur. Bu yönüyle diğer fosil yakıtlara göre biraz daha öne çıkmaktadır. Ancak doğalgaz tesisatıyla ısınmak için kullanılan doğalgazın içerisine kaçak olup olmadığına anlamak için koku karıştırılmaktadır. Doğalgaz diğer ısınma sistemlerine göre daha çevreci olması, hava kirliliğini engellemesi gibi birçok farklı özelliğiyle günümüzde en sık kullanılan ısıtma araçlarından bir tanesidir.

Uzun yıllardır ısınma ve sıcak su ihtiyacı için kullanılmakta olan doğalgaz, metan içeren ve yanıcı oranı oldukça yüksek olan hidrokarbon bir gazdır. Yerkabuğunun derinliklerinde yer almaktadır ve basınçlı yataklarda üretilmektedir. Doğalgazı diğer ısınma türlerine göre önemli hale getiren özelliklerinden bir tanesi de düşük emisyon ile elde edilen yüksek yanıcılık ektisidir.

İstanbul Doğalgazın Avantajları Nelerdir?

Doğalgazın ısınma çeşitleri arasında daha öne çıkmasına neden olan birçok farklı avantajı yer almaktadır. Doğalgazın avantajları şu şekilde sıralanabilir.

 • Doğalgaz yılın her günü kullanılmaya hazır şekildedir.
 • Doğalgaz çevrecidir ve çevreye zarar vermez
 • Diğer ısınma sistemlerine göre daha uygun fiyatlıdır.
 • Doğalgaz havadan hafif olduğu için taşınma masrafları daha azdır.
 • Doğalgaz kuru bir gaz olarak dolaştığı için su gibi buharlaşmaya uğramaz.
 • Doğalgaz temiz yakıt enerjisi sunmaktadır.
 • Doğalgazı depolamak için özel yerlere gerek yoktur.
 • Doğalgaz tesisatı sayesinde ısınma ve sıcak su ihtiyacının karşılaşmasında doğalgazın yanması kontrol edilebileceği için israf edilmesi ve yakıt kaybı minimum seviyededir.
 • Doğalgaz hava ile iç içe kolaylıkla karışabildiği için yanma verimi oldukça yüksektir.
 • Doğalgaz tesisleri diğer ısınmada kullanılan türlere göre daha güvenli ve daha az bakım gerektirmektedir.
 • Doğalgazın kullanım alanı müdavimlerine göre daha fazladır.

Doğalgazın Kullanım Alanları Nelerdir?

Doğalgazın birçok farklı kullanım alanı vardır. Doğalgazın kullanım alanları şu şekilde özetlenebilir.

 • Bireysel, merkezi ve bölgesel ısınma ihtiyacını gidermek için kullanılabilir.
 • Mutfakta ocakların yakımı için kullanılabilir.
 • Sıcak su ihtiyacını karşılamak için kullanılmaktadır.
 • Fabrikalarda hem ısınma hem de üretimde gerekli olan ısıyı elde etmek için kullanılabilir.
 • Ticaret amaçlı kullanılabilir. Doğalgaz alımı ya da satımı yapılmaktadır.
 • Elektrik üretim sistemlerde gerekli olan enerjiyi üretebilmek için kullanılabilir.
 • Çeşitli araçların ya da motorların yakıtı için kullanılmaktadır.
 • Sanayi ve çeşitli üretim sistemlerinde kullanılmaktadır.

Doğalgaz Tesisatı Nelerden Oluşmaktadır?

Doğalgaz tesisatının kurulumu oldukça önemlidir. Çünkü kurulum esnasında ya da ilerleyen süreçte ortaya çıkabilecek olan en ufacık problemler ciddi sorunlara yol açabilir. Bu alınanda yetkili ve uzman kişilerin doğalgaz tesisatını döşemesi gerekir. İstanbul doğalgaz tesisatı kurmayı düşünüyorsunuz Sultan Isı yetkili servisini tercih edebilirsiniz. Doğalgaz tesisatında kullanılmakta olan parçalar şu şekilde sıralanabilir.

Doğalgaz Ana Vanası

Doğalgaz sisteminde gazın binaya girişine yardımcı olan vanaya Doğalgaz Ana Vanası denmektedir. Bu vana sayesinde binaya giren gazın güvenliği kontrol edilebilir. Ortaya çıkan herhangi bir durumda vana kapatılarak binanın ya da çevrenin güvenliği sağlanır. Ayrıca bu vana sayesinde ısıtma ihtiyacının giderildiği ortamların güvenliği de kontrol altına alınmaktadır.

Dağıtım Boruları ve Kolon Boruları

Ana vanadan sonra gaz sayaçlarına giriş kısmına kadar ulaşan borulara dağıtım boruları denmektedir. Doğalgaz tesisatı içerisinde düşey olarak uzanan borulara kolon borusu denir.

Sayaç Bağlantısı

Doğalgaz sayacının, kolonları girişinde yer alan boruların yer aldığı tüm alanı ifade etmektedir.

Tüketim Hattı

Sayaç bağlantısından sonra ortaya çıkan ana boruları ifade eder.

Ayrım Hattı

Cihaz bağlantısı vanasından tüketim hattına kadar gazın ilerlemesine yardımcı olacak borulardır

Cihaz Bağlantısı

Cihaz ile cihaz bağlantısı arasında yer alan tüm bölgeyi ifade eder.

Doğalgaz Tesisatında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Doğalgaz tesisatıyla ısınma işlemi çevreci olması, oldukça konforlu ve zahmetsiz olması gibi özellikleriyle diğer ısınma türlerinden daha öne çıkmaktadır. Ancak doğalgaz tesisatsında dikkat edilmesi gereken hususlar yer almaktadır. Çünkü ortaya çıkabilecek en ufacık bir problem çok ciddi sorunları yol açabilir. Bu nedenle doğalgaz tesisatı kurulmasında yetkili ve uzman kişilerin görev yapması gerekir. İstanbul Doğalgaz tesisatı yapılırken kesinlikle sisteminin döşeneceği binanın, iş yerinin ya da diğer yerlerin projesine sadık kalınmalıdır. Ayrıca tesisat döşendikten sonra yetkili kuruluşlar tarafından bir sorun olup olmadığı denetlenmelidir.

Doğalgaz tesisatı kurulurken kullanılacak olan malzemelerin kalitesi ve kullanılabilir olması oldukça önemlidir. Bu nedenle doğalgaz tesisatını kurduracağınız işletmeyi seçerken bu durumları göz önünde bulundurmalısınız. Tüm bu durumları göz önünde bulundurarak Sultan Isı mağazamızı ziyaret ederek doğalgaz tesisatının nasıl kurulacağı, hangi malzemelerin kullanılacağı, bu malzemelerin kalitesi, kombi bakımı gibi birçok farklı konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İstanbul Doğalgaz Tesisatı Fiyatları Ne Kadar?

İstanbul doğalgaz tesisatı fiyatları, doğalgaz tesisatının kurulacağı binanın, iş yerinin ya da çeşitli ortamların büyüklüğü, bu yerlerin planı, tesisatta kullanılacak malzemelerin kalitesi ve sayısı gibi etkenler nedeniyle değişiklik gösterebilir. Bu nedenle İstanbul doğalgaz tesisatı fiyatları hakkında bilgi alabilmek için Sultan Isı işletmemizi ziyaret ederek kesin bilgiler alabilirsiniz. Yetkili elemanlarımız tesisatın kurulacağı ortamının ölçüleri, kullanılacak malzemelerin markası ve katilerine göre çeşitli fiyatlar hesaplayarak sizlere bilgi verecektir. Sizlerde size en uygun olan seçeneğe göre doğalgaz tesisatını kurdurabilirsiniz. Ayrıca yetkili görevlilere doğalgaz tesisatı hakkında aklınıza takılan soruları sorarak cevapları alabilirsiniz.