Kalorifer tesisatı genellikle kış aylarında ya da soğuk ortamlarda mekanın sıcaklığını ayarlayabilmek için kullanılan ve oldukça fazla dikkat isteyen bir ısınma tesisatıdır. Kalorifer tesisatı döşenirken ya da ilerleyen süreçlerde bakımı ve temizliği gerçekleştirilirken yapılacak en ufacık hatalar ya da olumsuzlar mekanın sıcaklığının ısınmasının zorlaşmasına, dengesizleşmesine ve yüksek ısınma ücretlerinin ödenmesine yol açabilir. Bu nedenle istenilen düzeyde ısınma seviyelerine ulaşabilmek, gelen faturaları düşürmek, kalorifer temizliği ve bakımını en iyi şekilde yaptırabilmek için İstanbul Kalorifer hizmetleri için Sultan Isı’yı tercih edebilirsiniz.

Kalorifer Çeşitleri Nelerdir?

Kalorifer peteği, merkezi ısıtma sistemleri içerisinde sıcak su dolaştırılarak bulundukları ortamın ısınmasına yardımcı olan radyatör panelleridir. Bu kalorifer petekleriyle evinizin, iş yerinizin, şirketlerin, fabrikaların ve birçok farklı yerin ısınma ihtiyacı karşılanabilir. Isıtma sistemlerinde kullanılan kaloriferler genellikle üretildikleri malzemeye ya da benzedikleri şekillere göre adlandırılırlar. Ayrıca kalorifer çeşitleri şu şekilde özetlenebilir.

Sıcak Su Kaloriferleri

Bulundukları ortamın ısınması için içerisinde sıcak suyun dolaştığı kaloriferlerdir. Günümüzde kullanılan kaloriferlerin büyük bir kısmını oluşturmaktadırlar. Bu sistemin çalışması için bir kalorifer kazanı, borular ve kalorifer gerekmektedir. Kalorifer kazanında çeşitli yanıcı maddeler ile ısıtılan sıcak suyu boru sistemi sayesinde kalorifere ulaştırılır. Kaloriferler içerisinde dolaşın su da ortamın ısınmasına yardımcı olur. Bu sistem ısıyı en düzgün ve doğru şekilde dağıtmaktadır.

Sıcak Hava Kaloriferleri

Sıcak hava kaloriferleri, havanın ısıtılması ve ısıtılan havanın radyatörlere ulaştırılmasıyla ortamının ısınmasını sağlamaktadırlar. Havanın ısıtılması kazan dairesinde özel fırınlarla çeşitli yanıcı maddelerin yakılması ile sağlanır. Isıtılan hava vantilatörler yardımıyla kaloriferlere ulaştırılır. Sıcak hava kalorifer sitemi sıcak su kalorifer sistemine göre daha az verimlilik sunar. Ancak küçük binaların, iş yerlerinin ya da küçük mekanların ısıtılması için hızlı çözümler sunabilir.

Kalorifer Sistemlerinin Kurulmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalorifer peteklerini seçmek için çeşitli konulara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi peteğin kullanılacağı mekanın büyüklüğüne göre orantılı şekilde seçilmesidir. Çünkü odanın sıcaklığı odanın büyük ya da küçük olmasına göre etkilenecektir. Petek seçiminde odanın büyüklüğünü göz ardı ettiğinizde odayı ısıtmanız zor olabilir ve ısıtmak için dereceyi artırabilirsiniz ve bu şekilde daha çok fatura ödeyebilirsiniz. Ayrıca peteği odaya göre büyük tercih ederseniz gereğinden fazla olması daha çok yakmasına ve daha çok ödemenize yol açabilir.

Kalorifer sitemi döşenirken boruların gidiş yönü oldukça önemlidir. Boruların gidiş yönü doğru ayarlandığında oluşabilecek ısı kaybını önleyebilir, sıcaklık miktarını artırabilirsiniz. Boruların kısa ve az dönüşüme sahip olması ısının korunmasına ve sıcaklığın istenilen seviyelere çıkmasına yardımcı olur. Bu nedenle İstanbul Kalorifer sisteminizi en iyi şekilde kurdurabilmek için Sultan Isı işletmesini tercih edebilirsiniz.

Kalorifer sistemi döşenirken kullanılacak olan kombinin yeri de oldukça önemlidir. Kombinin kesinlikle mutfak ve banyoya en yakın yerde kullanılması gerekir. Kombiyi mutfağa ya da banyoya uzak olarak yerleştirildiğinde sıcak suyun peteklere ulaştırılması zor olacaktır ve mesafe uzadıkça ısı düşecektir. Bu durumda daha çok yakmanıza ve faturalarınızın artmasına yola açacaktır.

Kalorifer sistemi kurulurken kullanılabilecek olan üç farklı kalorifer sistemi uygulaması mevcuttur. Bunlar; bakır boru hat kaloriferi sistemi, yerden ısıtma sistemi,  yerden dağıtma sistemidir. Bu sistemlerden hangisini seçeceğine karar verebilmek için aşağıdaki adımlara dikkat edilmesi gerekir.

  • Kalorifer sistemi döşenecek olan ortamının yalıtım yapısı
  • Mekanın ya da ortamın kullanılabilirlik düzeyi
  • Isıtma işleminin ne kadar süreceği

İstanbul kalorifer tesisatında yüksek verim ve az fatura ödeyerek ısınmak istiyorsanız yukarıda bahsettiğimiz durumların tamamına dikkat etmelisiniz. Bu nedenle kalorifer tesisatı döşetmek istiyorsanız işin ehli kişilere başvurmanız gerekmektedir. İşin ehli ve kalorifer tesisatı alanında yetkili kişilere ulaşabilmek için Sultan Isı’yı tercih edebilirsiniz.

İstanbul Kalorifer Bakımı Nasıl Yapılır?

Kalorifer peteklerinin evinizi, iş yerinizi ya da birçok farklı mekanı yeterli seviyede ve fazla ücret ödemen ısıtmasını istiyorsanız kalorifer bakımına gereken özeni göstermenizi tavsiye ederiz. Aksi taktirde ya yeterli seviyede ısınamazsınız ya da ısınacağım diye çok fazla ücret ödersiniz.

Kalorifer bakımı denildiğinde insanlar sadece peteklerin havasının alınmasını zannediyor. Ancak bu işlem kalorifer bakımı için gerekli olan işlemlerden sadece bir tanesidir. Bu işlemler arasında peteklerin havasının alınması, reglaj ayarı, peteklerin temizliği gibi birçok farklı işlem yer almaktadır. Bu işlemler sayesinde borular ve petekler içerisinde oluşan paslanmaları, kireçlenmeleri, biriken tortuları, pompada oluşan arızalar giderilmeye çalışılır. Bunun için uzman ekiplere başvurarak kalorifer bakımınızı yaptırmanızı tavsiye ederiz. Kalorifer bakımlarınızı en geç 2 yılda bir yaptırmalısınız.

Kalorifer bakımı için uzman ekiplere başvurarak para ödemek istemeyebilirsiniz. Ancak Sultan Isı’yı tercih ederek uygun fiyatlarla İstanbul Kalorifer bakımınızı yaptırabilirsiniz. Ayrıca ödeyeceğiniz ücretler, kışın ısınmak için doğalgaz ayarlarınızı artırmanıza gerek kalmayacağı için faturalarınızdan karşılayabilirsiniz. Çünkü kalorifer bakımını yaptırmadığınızda ısınmak için dereceleri artıracak ve doğalgaz faturalarının çok yüksek gelmesine neden olacaktır.

İstanbul Kalorifer Bakımı ve Temizliği Fiyatları

İstanbul kalorifer temizliği fiyatları belirlenirken birçok farklı faktör göz önüne alınır. Bu faktörler arasında kaç adet peteğin temizleneceği, kombi bakımının temizliğinin ve bakımının yapılıp yapılmayacağı, hizmet alacağınız iş yerinin durumu, teknik ekiplerin bilgi ve tecrübesi gibi konular yer almaktadır. Bu nedenle kalorifer temizliği fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiler almak için Sultan Isı şubemizi ziyaret ederek birebir bilgi alabilirsiniz. Ya da telefon numaralarından iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.